DPG10I400PM
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DPG10I400PM
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Recovery Time : 45 ns
Package / Case : TO-220-2 FP
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 400 V
Max Surge Current : 100 A
Packaging : Tube
Configuration : Single
Series : DPG10I400
Vf - Forward Voltage : 1.04 V
If - Forward Current : 10 A
Product : General Purpose Diodes
Manufacturer : IXYS
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching 10 Amps 400V