IDP18E120
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
IDP18E120
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 25.3 A
Package / Case : TO-220-2
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 78 A
Packaging : Tube
Series : IDP18E120
Recovery Time : 300 ns
Vf - Forward Voltage : 1.7 V
If - Forward Current : 18 A
Product : Switching Diodes
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching FAST SWITCH EMCON DIODE 1200V 18A